Oferowany przez nas system terapeutyczny,  to połączenie:

Nasza kombinacja powyższych terapii pozwala na osiąganie bardzo dobrych rezultatów. Dlaczego? Dlatego, że oferujemy Państwu intensywny, codzienny trening dopasowany indywidualnie do Państwa potrzeb.

1

Terapia neurologiczna PNF

polega na wykonywaniu pewnych określonych ćwiczeń ruchowych samodzielnie lub w asyście drugiej osoby. Trening opiera się na ćwiczeniu naturalnych dla naszego ciała ruchów, a ćwiczenia są zaplanowane tak, aby odwzorować wykonywanie codziennych czynności. Dzięki takiemu podejściu możliwe jest usamodzielnienie się Pacjenta. W naszej terapii wykorzystujemy tylko takie elementy PNF, które nadają się do samodzielnego ćwiczenia przez Pacjenta.

Pierwsze efekty pojawiają się po zaledwie kilku dniach ćwiczeń. Zalecamy kontynuowanie terapii PNF przez przynajmniej godzinę dziennie, przez cztery tygodnie.

2

Terapia wymuszonego ruchu (ang. CIMT)

ta nazwa właściwie wyjaśnia już wszystko. Chodzi po prostu o to, aby na niesprawnej po udarze kończynie „wymusić” ruch, czyli używać jej jak najwięcej. Aby było to możliwe, sprawną kończynę ogranicza się np. za pomocą rękawicy, bandaża czy nawet specjalnej szyny.
Badania pokazały, że wystarczą dwa tygodnie ćwiczeń po 6 godzin dziennie, aby widoczne były już zadowalające efekty. Ponieważ jednak ćwiczenie w takim trybie było dla wielu osób niemożliwe (przede wszystkim kosztowne i męczące), to naukowcy postanowili sprawdzić czy ćwiczenie np. w trybie 3 godziny dziennie będzie również skuteczne. Osiągnięcie podobnych rezultatów przy ćwiczeniach 3 godzinnych nastąpiło po upływie 4 tygodni.

W naszym systemie Pacjent ma możliwość dostosowania czasu ćwiczeń do swoich indywidualnych możliwości i chęci. Jeżeli jest silnie zmotywowany i np. zależy mu na jak najszybszym powrocie do pracy, to może poświęcić na ćwiczenia nawet 6 godzin dziennie.  Jeżeli jednak taki tryb jest dla niego zbyt męczący, to skróci po prostu sesje treningowe i będzie ćwiczyć w dłuższym okresie czasu. Dodatkowo może ćwiczyć wygodnie w domu, nie tracąc czasu na dojazdy.

Wskazania

Przy wykonywaniu ćwiczeń w tej terapii niezbędna jest przynajmniej minimalna ruchomość niesprawnej ko?czyny. Zaleca się, aby zdolność Pacjenta do wyprostowania dłoni wynosiła 20 stopni i więcej, a zdolność do wyprostowania palców 10 stopni lub więcej

3

Terapia lustrzana

polega na tym, aby oszukiwać nasz mózg za pomocą  zmysłu wzroku. Celem wykonywania ćwiczeń jest wywołanie iluzji, przekonującej nasz umysł, że obie kończyny są sprawne. Ćwiczenia w tej terapii są wyjątkowo proste (bo bardzo duża ich część jest wykonywana przez sprawną kończynę), wymagane jest jednak odpowiednio ustawione lustro.

Pierwsze zadowalające efekty widać już po 4 tygodniach ćwiczeń po 30 minut dziennie

Wskazania

zalecamy szczególnie na początkowym etapie rehabilitacji poudarowej. Ten rodzaj terapii z pewnością będzie pomocny Pacjentom, którzy jeszcze nie osiągnęli wystarczającej sprawności, aby korzystać z terapii wymuszonego ruchu.

4

Trening mentalny

wykorzystywany nie tylko w rehabilitacji, ale również wśród światowej klasy sportowców. Polega na odtwarzaniu w myślach pewnych czynności co pomaga aktywizować tzw. neurony lustrzane. Podczas wyimaginowanych ćwiczeń aktywizują się te same obszary mózgu, co przy faktycznych ćwiczeniach fizycznych, a odpowiednią informacją z mózgu otrzymują także mięśnie.

Pierwsze zadowalające efekty widoczne są po 4 tygodniach ćwiczeń po 90 min dziennie.

Wskazania

zalecamy jego stosowanie podczas całego czasu trwania terapii poudarowej, możliwy do zastosowania już od pierwszych dni po udarze.

os-terapii-reahbilitacja

Terapia w oferowanej przez nas formie narzuca niestety pewne ograniczenia co do sprawności Pacjentów mogących brać udział w naszym programie. Dla Rodzin Pacjentów, którzy są jeszcze na bardzo wczesnym etapie swojej rehabilitacji, przygotowaliśmy materiały, które być może pomogą w pierwszych tygodniach opieki nad Pacjentem.

Materiały znajdą Państwo tutaj

Jeżeli macie Państwo wątpliwości, czy oferowana przez nas terapia będzie dla Was odpowiednia, to zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy na Państwa pytania i postaramy się zaproponować najlepsze rozwiązanie.

Dlaczego powrót do życia sprzed udaru zajmuje Pacjentom tak wiele czasu ?

Pewne rezultaty możliwe są do osiągnięcia tylko przy regularnym, codziennym i intensywnym treningu. I tu pojawia się zwykle problem, a właściwie kilka problemów. Po pierwsze, codzienna rehabilitacja jest dość kosztowna. Po drugie, taka rehabilitacja jest ograniczona do spotkania tylko raz dziennie, co powoduje, że jeżeli osoba rehabilitowana jest już zmęczona, to nie może odłożyć kolejnych ćwiczeń na późniejszy moment. Nie można też pozwolić sobie na zbyt długie przerwy – nie tylko ze względu na to, że każda minuta pracy terapeuty jest płatna, ale przede wszystkim dlatego, że terapeuci pracują według grafiku i zwyczajnie nie mogą sobie pozwolić na spóźnienie się do kolejnego Pacjenta.

Kolejny problem, to oczywiście kwestia dojazdu. Możemy zdecydować się na terapeutę, który dojedzie do domu Pacjenta na czas terapii (to najwygodniejsza opcja), ale jednocześnie podniesie to koszt terapii oraz zdezorganizuje życie pozostałych domowników. Możemy także zdecydować się odwiedzać terapeutę w jego gabinecie, ale w takim przypadku niezbędne jest najczęściej dowożenie Pacjenta przez kogoś z najbliższych, co może być dość uciążliwe, w przypadku gdy wśród najbliższych są głównie osoby aktywne zawodowo. Dodatkową uciążliwością, choć z pozoru błahą, może być także potrzeba przebierania się w odpowiedni do rehabilitacji strój, zwłaszcza kiedy do wspomnianego gabinetu specjalisty dojeżdżamy zimą.

To właśnie dlatego powrót do zdrowia po udarze zajmuje zwykle tak wiele czasu – Pacjenci z różnych przyczyn mają ograniczony dostęp do rehabilitacji. Nie ma jednak powodu, aby wspomniany trening nie mógł się odbywać codziennie, a nawet kilka razy dziennie! W domowych warunkach, wtedy kiedy Pacjent ma ochotę i tak długo, na ile wystarczy mu chęci. Tak właśnie ćwiczy się przy wykorzystaniu naszego planu treningowego. Nie ma także potrzeby wyboru tylko jednego rodzaju terapii , co jest konieczne kiedy decydujemy się na tradycyjną formę rehabilitacji (konieczność ta wynika z ograniczeń czasowych i finansowych). W formule którą proponujemy, Pacjent może wykorzystywać wszystkie dostępne techniki rehabilitacyjne naraz, bo nie ogranicza go czas jaki mógłby poświęcić dla niego terapeuta.

Jakie rozwiązanie proponujemy ?

Podstawą rehabilitacji poudarowej jest samodzielne wykonywanie ćwiczeń przez Pacjenta. To niestety Pacjent musi wykonać najcięższą pracę, a zadaniem fizjoterapeuty jest w wielu przypadkach tylko dokładne przekazywanie instrukcji dotyczących kolejnych ćwiczeń i kontrolowanie poprawności ich wykonywania. Dlatego nasi fizjoterapeuci w swojej codziennej pracy z Pacjentami wykorzystują platformę internetową, za pośrednictwem której mają stały kontakt ze swoimi Podopiecznymi.

Na początku każdego tygodnia fizjoterapeuta zamieszcza na platformie, spersonalizowany pod kątem Pacjenta, plan treningowy.

Pacjent otrzymuje dostęp do platformy i codziennie ogląda zaplanowane na daną sesję rehabilitacyjną filmy z ćwiczeniami. Platforma umożliwia rejestrowanie wykonywanych przez Pacjenta ćwiczeń i przesyłanie ich do fizjoterapeuty oraz przeprowadzanie konsultacji on-line. Dzięki takiej funkcjonalności łatwo jest obserwować i oceniać postępy Pacjenta, a to z kolei stanowi silny element motywujący Pacjenta do dalszej wytężonej pracy. Logowania do platformy są rejestrowane, dlatego fizjoterapeuta orientuje się czy Pacjent danego dnia rzeczywiście ćwiczył, oraz jaki czas poświęcił na pracę z platformą – ten element pozwala na wczesne reagowanie w przypadku gdyby Pacjent potrzebował dodatkowej motywacji lub w skrajnych przypadkach, pomocy psychologa. Przy długotrwałym braku logowań do platformy i braku odpowiedzi ze strony Pacjenta, automatycznie informujemy rodzinę (lub wskazaną osobą) o zaistniałej sytuacji.

Oczywiście spotkania z fizjoterapeutą mogą się także odbywać twarzą w twarz, nie muszą się wcale ograniczać do kontaktu jedynie za pośrednictwem platformy.

Podczas współpracy z nami, Pacjent będzie aktywnie uczestniczył w określaniu ram i celów terapii, otrzyma dokładne i pełne instrukcje dotyczące wykonywania ćwiczeń, odpowiedniej diety i dbania o swoje zdrowie psychiczne.

Z kolei Rodzina Pacjenta zostanie odpowiednio przeszkolona z możliwych form opieki nad Pacjentem, a nasz rehabilitant odpowie na wszystkie pytania najbliższych Pacjenta. Podczas trwania programu treningowego Pacjent oraz jego najbliżsi będą cały czas pozostawali pod opieką terapeuty – będą więc mieli stały dostęp do fachowej wiedzy i poczucie, że ktoś sprawuje nad nimi opiekę.

Korzyści ?

Poza oczywistymi korzyściami płynącymi z codziennej rehabilitacji, warto zwrócić uwagę na kilka takich korzyści, które wynikają właśnie z formuły przeprowadzania terapii w warunkach domowych, za pośrednictwem platformy internetowej.

1. Nasza formuła pozwala zaoszczędzić Państwa czas

Przy pracy z EWENEMEDEM nie tracą Państwo czasu na dojazdy do specjalisty, nie czekają Państwo w kolejkach, nie ma także potrzeby dostosowywania trybu życia wszystkich domowników do wizyt specjalisty. Pacjent zyskuje komfort – nie tylko nie stanowi już ciężaru dla swoich bliskich, którzy towarzyszyli mu zwykle w wizytach, ale także zyskuje pewną autonomię, bo sam decyduje kiedy i jak długo ćwiczy. Dodatkowo może także wysłuchiwać instrukcji zamieszczonych na platformie przez słuchawki, ma wtedy pewność, że nikt mu nie przeszkodzi i nie rozproszy uwagi. Jednocześnie on sam nie przeszkadza innym domownikom w ich zajciach.

2. Nasza formuła pozwala zaoszczędzić Państwa pieniądze

Ponieważ istnieje kilka bardzo skutecznych terapii rehabilitacyjnych, czasami trudno jest zdecydować się na tylko jedną z nich. Jednocześnie podstawą każdej z nich są codzienne ćwiczenia. W jaki więc sposób podjąć decyzję o tym, która terapia będzie dla nas najodpowiedniejsza? Z pomocy jakiego specjalisty korzystać – logopedy, fizjoterapeuty, psychologa? Przy pracy w naszej formule nie muszą Państwo rezygnować z żadnej z oferowanych przez nas terapii! Program terapeutyczny jest układany w taki sposób, aby Pacjent mógł wypróbować każdą z technik (oczywićcie wedle swoich możliwości i wskazań terapeutycznych). Ile dzięki temu mogą Państwo zaoszczędzić ? Wystarczy przemnożyć poniższą tabelkę przez stawkę godzinową Państwa fizjoterapeuty.

Terapia wymuszonego ruchu 3 godziny dziennie, przez 4 tygodnie (lub 6 godzin dziennie, przez 2 tygodnie)
Terapia lustrzana 30 minut dziennie, przez 4 tygodnie
Tradycyjna terapia neurologiczna i PNF 60 minut dziennie, przez 4 tygodnie
Trening mentalny bez ograniczeń czasowych  

 

Dodatkowo, w razie potrzeby, Pacjent znajdzie na platformie także dodatkowe materiały do ćwiczeń – krzyżówki, wykreślanki, ćwiczenia logopedyczne, gry, zagadki logiczne itp. , a także materiały motywacyjne i porady.
Wszystko to w cenie dostępu do platformy, bez dodatkowych opłat!

3. Nasza formuła pozwala na zyskanie nowych umiejętności

Wielu Pacjentów korzystających z platform rehabilitacyjnych uczy się obsługi komputera (jeżeli Pacjenci nie korzystali wcześniej z komputera zalecamy, aby w pierwszych krokach pomoc zapewnili im najbliżsi). W wielu przypadkach Pacjenci są niezwykle dumni z siebie kiedy już radzą sobie z Internetem do tego stopnia, że kontaktują się z wnukami za pomocą wideokonferencji, oglądają ulubione seriale lub robią zakupy, które dostarczane są im pod same drzwi (nawet na piętro). Wielu Pacjentów wcześniej po prostu nie miało potrzeby korzystania z Internetu, a kiedy taka potrzeba się pojawiła i już udało im się opanować najprostsze umiejętności, to komputer staje się doskonałym alternatywnym sposobem spędzania wolnego czasu. Tym samym zdobycie umiejętności obsługi komputera stanowi samo w sobie duże osiągnięcie i jako takie ma pozytywny wpływ na powrót do zdrowia i dobrego samopoczucia.

4. Nasza formuła pozwala na wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku

ćwiczenia, które proponujemy nie wymagają żadnego dodatkowego sprzętu. Bazę stanowią ćwiczenia,  w których wykorzystujemy domowe sprzęty, ewentualnie zabawki takie jak klocki, magnesy na lodówkę czy plastelina. Wszystkie one są bardzo łatwo dostępne i niedrogie, a wielu z nas może je bez trudu znaleźć w swoich domach. Nasza formuła to także atrakcyjna propozycja dla osób które ze względów higienicznych nie lubią dzielić sprzętów rehabilitacyjnych i przedmiotów wykorzystywanych w terapii z innymi Pacjentami.

Ćwiczenia i materiały na platformie umożliwiają wydruk, więc nawet kiedy Pacjent nie ma dostępu do Internetu (bo np. jest na działce), to może z łatwością przypomnieć sobie jakie ćwiczenia zaplanowano na dany dzień. Nie musi więc mieć ze sobą nawet komputera! Jest to również rozwiązanie pozwalające na korzystanie z ćwiczeń nawet po upływie czasu rehabilitacji w naszym programie.

5. Nasza formuła pozwala na stały kontakt ze specjalistą

Dla każdego naszego Pacjenta wyznaczamy fizjoterapeutę „prowadzącego”. To pod jego stałą opiekę znajduje się zarówno Pacjent jak i jego rodzina. Kontakt ze specjalistą możliwy jest za pomocą telefonu, maila, czy poprzez wideo konsultacje na platformie. Dostęp do kalendarza specjalisty możliwy jest poprzez platformę – Pacjent może sprawdzić i rezerwować wolne terminy lub wysłać wiadomość o dowolnej porze. Dodatkowo zachęcamy naszych Pacjentów, aby zgłaszali swoim prowadzącym wszelkie uwagi dotyczące ćwiczeń, działania platformy, czy interesujących Pacjentów zagadnień. Jeżeli cokolwiek jest dla Pacjenta lub jego rodziny niejasne, prowadzący specjalista nie tylko rozwieje wszelkie wątpliwości, ale także zleci stworzenie odpowiednich  instrukcji dla kolejnych naszych Pacjentów.
Wszystkie uwagi Pacjenta mogą zostać włączone w plan terapeutyczny – jego hobby, specyficzne umiejętności na odzyskaniu których mu zależy; dodatkowy sprzęt, który Pacjent chciałby wykorzystywać itp. Stały kontakt z fizjoterapeutą prowadzącym umożliwia wprowadzanie zmian w planach terapeutycznych, bez potrzeby czekania na kolejną zaplanowaną konsultację. Dostęp do platformy możliwy jest nawet z telefonu komórkowego z dostępem do Internetu, zatem nieprzerwany kontakt ze specjalistą możliwy jest praktycznie wszędzie, a terapia nie przeszkadza w podróży zagranicznej czy wypoczynku.

Nasz program treningowy to łatwe, efektywne ćwiczenia wykorzystujące domowe sprzęty. Kluczem do sukcesu jest systematyczna codzienna praca Pacjenta według wskazówek fizjoterapeuty.

Nasza platforma to filmy instruktażowe i konsultacje on-line w jakości HD, przyjazny użytkownikowi, czytelny interfejs i łatwa obsługa, a dodatkowo możliwość wydruku materiałów i automatyczne dostosowywanie się platformy do urządzenia z którego Pacjent korzysta – komputera, tabletu czy telefonu komórkowego.