Testy do samodzielnej oceny postępów po udarze

Mierzenie postępów w terapii poudarowej jest niezwykle ważne. Dlatego każdy nasz Pacjent jest systematycznie oceniany podczas konsultacji (testy indywidualizowane, dostosowane pod kątem zamierzonych celów treningu). Klient może także oceniać się samodzielnie przy pomocy poniższych testów ogólnych (wykonywane z poziomu platformy umożliwiają zapisywanie wyników).

Udostępniamy je w tym miejscu także wszystkim tym, którzy ćwiczą w domu samodzielnie i chcieliby móc kontrolować swoje postępy.

Prosimy o zapoznanie się z instrukcjami przed wykonywaniem testów!

Instrukcja

Poniżej zamieszczamy sześć filmów, w każdym z nich poprosimy Państwa o wykonanie kilku ćwiczeń. Po wykonaniu każdego ćwiczenia poprosimy o ocenę jego trudności zgodnie z proponowaną skalą. Otrzymany wynik prosimy zapisać lub zapamiętać (zapisanie wyników na koncie Pacjenta jest możliwe przy wykonywaniu testu po zalogowaniu do platformy). Będzie on służyć za porównanie przy kolejnym wykonywaniu testu. Test wykonujemy przynajmniej raz w tygodniu.

Skala jakości

Punkty Ocena Wyjaśnienie
0 wcale Słabsza ręka nie była w ogóle wstanie wykonać ćwiczenia
0.5
1 bardzo słabo słabsza ręka była poruszona w trakcie wykonywania polecenia, ale nie była pomocna i ćwiczenie nie zostało do końca wykonane
1.5
2 słabo słabsza ręka była wykorzystywana podczas wykonywania ćwiczenia, ale  poruszała się bardzo wolno i z dużą trudnością lub do wykonania ćwiczenia potrzebna była pomoc drugiej ręki.
2.5
3 słusznie słabsza ręka wykonała ćwiczenie, ale jej ruchy były powolne lub wymagały bardzo dużego wysiłku
3.5
4 prawie normalnie ćwiczenie wykonane było prawie normalnie, nie było jednak wykonane tak szybko i dokładnie
4.5
5 normalnie ćwiczenie zostało wykonane tak jak przed udarem

Test

[CP_CALCULATED_FIELDS id=”8″]

Interpretacja wyników

Wynik testu to średnia z wszystkich ocen przyznanych przez Pacjenta. Cały proces rehabilitacji powinien spowodować zbliżanie się wyniku do 5.

Jeżeli wynik Pacjenta jest bliski

0, to przydatne będą takie techniki rehabilitacyjne jak np. terapia lustrzana czy trening mentalny (dostępne na naszej platformie), sprawdzi się także terapia PNF , ale w trybie tradycyjnym, czyli osobiste spotkania z fizjoterapeutą.

Jeżeli wynik Pacjenta zbliża się do:

2, to możliwe jest już zastosowanie (poza terapią lustrzaną, tradycyjnym PNF i treningiem mentalnym) elementów PNF dostępnych na naszej platformie.

3, to Pacjent może w pełni wykorzystywać oferowane na naszej platformie terapie – lustrzan?, elementy PNF, trening mentalny, terapię wymuszonego ruchu.

5 , to terapia powinna służyć podtrzymywaniu osiągniętych efektów i utrzymaniu Pacjenta w dobrej formie (aby zmniejszyć ryzyko powtórnego udaru).

Dobre i złe dni

Drodzy Państwo, pragniemy w tym miejscu poruszyć pewną istotną kwestię dotyczącą wahań wyników powyższego testu.

W najbardziej pożądanym przez nas przypadku, sytuacja będzie wyglądała mniej więcej tak:

Pacjent będzie wykonywał test przynajmniej raz w tygodniu i przy każdorazowej ocenie będzie widoczna poprawa (wynik z testu będzie coraz bliższy 5). Możliwe jednak, że tak się nie wydarzy. Możliwe, że w którymś tygodniu wynik spadnie, lub że przez kilka tygodni będzie się utrzymywał na podobnym poziomie (nie będzie obserwowana poprawa). Nie oznacza to jednak, że rehabilitacja jest nieskuteczna, lub jeszcze gorzej, że nic więcej nie da się zrobić i można zaprzestać dalszych treningów! Wcale tak nie jest!

Powodów wahań wyników testu może być kilka – gorszy nastrój Pacjenta, jego zmęczenie lub wręcz przeciwnie niespodziewany przypływ energii, niestaranna ocena (zawyżanie lub zaniżanie wyników), zbyt niska intensywność treningu, zbyt częsta ocena (na poprawę potrzeba czasu), itp. Jeżeli mają Państwo wątpliwości zawsze warto poprosić o ocenę fizjoterapeutę.

Prosimy także pamiętać, że odtworzenie danego wzorca ruchowego wymaga w przypadku udaru, reorganizacji kory mózgu, a ta dokonuje się podczas ćwiczeń cały czas, nawet jeżeli efektów jeszcze nie widać.

Jeżeli mają Państwo jakieś pytania dotyczące oceny postępów Pacjenta, to będziemy wdzięczni za kontakt – wszelkie uwagi pomogą nam ulepszać informacje zamieszczone na naszej stronie.